HomeCCCP WatchesCCCP Space Proton Automatic Mens Watch CP-7089-44
CCCP CP-7089-44 Space Proton Mens Automatic Watch
CLICK TO ZOOM
ID: Y-A4DAR
Usually ships in 2-3 business days
Yes! We Price Match! LEARN MORE
Description
Silver-tone stainless steel case and bracelet. Fixed silver-tone stainless steel bezel. Yellow dial with silver-tone hands and Arabic & index hour markers. Minute markers around the outer rim. Dial Type: Analog. Luminescent hands and markers. Date display at the 3 o'clock position. Automatic movement. Pull / push crown. Round case shape, case size: 44 mm, case thickness: 14.9 mm. Band width: 22 mm. Fold over clasp with a safety release. Functions: date, hour, minute, second. Space Proton Series. Dress watch style. CCCP Space Proton Automatic Mens Watch CP-7089-44.